Wiadomo, że płatności bezgotówkowe stały się integralną częścią codzienności, zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorstw. Wybór właściwego terminala płatniczego ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania biznesu. Od stacjonarnych do przenośnych, od obsługi kart zbliżeniowych po wsparcie dla płatności mobilnych – dostępne na rynku terminale oferują różnorodne funkcje i możliwości. Warto zastanowić się, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru. W tym artykule omawiamy rodzaje urządzeń do przyjmowania płatności bezgotówkowych oraz przyglądamy się głównym czynnikom, które warto rozważyć przy wyborze terminala płatniczego, aby umożliwić przedsiębiorstwu płynne i efektywne przetwarzanie transakcji.
Terminal na karty płatnicze — rodzaje
Istnieje kilka rodzajów terminali płatniczych, a każdy z nich ma swoje zastosowanie w różnych sytuacjach i środowiskach biznesowych.
- Terminal standardowy stacjonarny to typ terminala płatniczego, który jest podłączony do sieci elektrycznej oraz do Internetu poprzez LAN. Wykorzystywany jest w sklepach i punktach usługowych. Posiada zazwyczaj drukarkę, która drukuje potwierdzenie płatności. Terminale standardowe stacjonarne są zazwyczaj bardziej wydajne niż urządzenia mobilne. Pozwala to na obsługę większej liczby transakcji w krótszym czasie. Są dobrym wyborem dla przedsiębiorstw, które obsługują klientów w stałym miejscu.
- Terminal standardowy bezprzewodowy to typ terminala płatniczego, który posiada wbudowaną baterię, dlatego może przez wiele godzin działać bez podłączenia do sieci elektrycznej. Obsługuje łączność GPRS, WiFi lub Bluetooth. Również bardzo często posiada drukarkę, która drukuje potwierdzenie płatności. Jest dobrym wyborem dla przedsiębiorstw, które obsługują dużą liczbę klientów w stałym miejscu, ale chcą również mieć możliwość przenoszenia terminala w razie potrzeby obsługi poza stałym miejscem. Często wykorzystywany jest w restauracjach do dokonywania płatności przy stolikach.
- Programowalny PINPAD do systemów kasowych to urządzenie, które umożliwia klientom wprowadzenie kodu PIN do terminala płatniczego. Połączony jest bezpośrednio z systemem kasowym, a dane z terminala są automatycznie przesyłane z i do kasy. Dzięki temu można uniknąć błędów związanych z nieprawidłowym wprowadzeniem kwoty transakcji przy zapewnieniu jej pełnego bezpieczeństwa. Programowalny PINPAD do systemów kasowych może sprawdzić dla każdego przedsiębiorstwa, które przyjmuje płatności kartami płatniczymi. Jest to niezbędne urządzenie w przypadku płatności instrumentami, które wymagają potwierdzenia za pomocą kodu PIN.
Terminale płatnicze — który wybrać, na co zwrócić uwagę?
Przy wyborze terminala płatniczego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Pierwszy z nich to rodzaj działalności — np. u przedsiębiorców prowadzących sklep zazwyczaj potrzebny jest terminal stacjonarny, a u działających mobilnie lepiej sprawdzi się terminal bezprzewodowy.
Kolejną ważną kwestią są dodatkowe funkcje. Terminale płatnicze mogą oferować różne rozwiązania, takie jak np. obsługa płatności zbliżeniowych, akceptacja kart wielowalutowych, obsługa płatności BLIK czy doładowanie telefonu. Należy zakupić terminal, który oferuje funkcje, które są potrzebne w danej działalności. Popularne funkcje w terminalach płatniczych opisujemy tutaj: bezplatneterminale.pl/kompleksowa-oferta-terminali-dla-firm.
Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia nie można zapominać, że bezpieczeństwo transakcji jest bardzo ważne. W firmie trzeba posiadać urządzenie, które spełnia standardy bezpieczeństwa.
Kolejny z ważnych aspektów to koszty zakupu terminala płatniczego, które mogą być różne. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu samego urządzenia, ale również koszty abonamentu i prowizji. Dobrym wyborem jest urządzenie objęte gwarancją i posiadają dobry serwis.
Zastanawiając się, jaki terminal płatniczy kupić, warto zapytać znajomych i współpracowników o ich doświadczenia z tymi urządzeniami, poczytać opinie w internecie, a także sprawdzić ranking terminali płatniczych, aby ułatwić sobie wybór.
Terminal do firmy w ramach programu „Polska Bezgotówkowa”
Program Polska Bezgotówkowa to projekt, który powstał przy współpracy czołowych wydawców kart, dostawców usług rozliczeniowych oraz Związku Banków Polskich i sektora publicznego. Wpisuje się w zobowiązania rządu Polski dotyczące promowania akceptacji płatności bezgotówkowych. W jego ramach przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki, mogą otrzymać terminal płatniczy za darmo na 12 miesięcy, a po upływie roku w atrakcyjnym abonamencie.
Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić wniosek na stronie internetowej programu „Polska bezgotówkowa”. Trzeba złożyć go w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy z agentem rozliczeniowym, którym także jesteśmy, jako przedstawiciel handlowy eService Sp z o.o.. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przedsiębiorca otrzyma terminal płatniczy w ciągu 30 dni. To doskonała okazja dla sprzedawców i usługodawców, którzy chcą rozpocząć lub rozszerzyć akceptację płatności kartami płatniczymi.
Zobacz, porównaj terminale płatnicze:
Zobacz, terminale płatnicze Polska Bezgotówkowa: